Glany zyskały już dawno status butów kultowych. Choć wielu osobom kojarzą się z subkulturami i rockowymi koncertami, obecnie trudno je zaszufladkować – glany chętnie noszą zarówno miłośnicy ciężkich brzmień, jak i fani górskich wędrówek oraz osoby, które chcą podkreślić swoją niezależność lub po prostu dodać charakteru zwykłym stylizacjom. Co sprawia, że glany od wielu lat cieszą się tak dużą popularnością? Wpływa na to kilka istotnych cech tego typu obuwia.

Najważniejsze wyróżniki glanów 

Glany są butami bardzo charakterystycznymi, które natychmiast wyróżniają się wśród innego rodzaju obuwia. Co je charakteryzuje? Oto kilka najważniejszych cech:

  • mocna i gruba podeszwa z tzw. traktorem, podbijana gwoździami;
  • wysokie, sztywne cholewki;
  • metalowe wzmocnienia na palcach, a czasem także piętach;
  • noski i otok z przeszyciami;
  • spora masa (standardowe glany ważą ok. 750 gramów);
  • mocne sznurowadła;
  • duża wytrzymałość i odporność na trudne warunki;
  • niebanalny, buntowniczy styl.

Glany zazwyczaj szyje się z mocnej naturalnej skóry licowej, choć dostępne są także modele z materiałów syntetycznych. Poszczególne modele różnią się także detalami wyglądu, liczbą dziurek czy kolorem.

Glany – buty wojskowe czy rockowe? 

Na pierwszy rzut oka skórzane glany przywodzą na myśl buty wojskowe. Mocna, gruba podeszwa z głębokim bieżnikiem, wysokie sznurowane cholewki i wzmocnienia na noskach sprawiają, że obuwie tego typu jest często wykorzystywane przez służby mundurowe oraz osoby preferujące militarny styl. Liczy się tutaj przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo – glany dobrze chronią stopę przed urazami, a także stabilizują staw skokowy oraz zapewniają świetną przyczepność do podłoża.

Ze względu na powyższe cechy glany są również cenione przez pracowników fizycznych i osoby, które dużo czasu spędzają w terenie, spacerując lub zdobywając górskie szczyty. Choć nie są to buty typowo turystyczne, glany nieźle sprawdzają się zarówno na szlakach, jak i w miejskiej dżungli. Niestraszne im błoto, śnieg czy deszcz, a wiele osób nosi je nawet podczas upałów. Wysokiej jakości naturalna skóra, z jakiej są zwykle wykonane, gwarantuje bowiem komfort termiczny i odpowiednią cyrkulację powietrza.

No dobrze, ale przecież glany to buty rockowe! Długa cholewka i stylowy wygląd przypadły do gustu outsiderom kochającym jazdę na motocyklach i rock&rolla. Następnie zostały „przejęte” przez przedstawicieli innych subkultur – ich popularność w tych kręgach sięgnęła szczytu w latach 70. i 80. Nosił je wówczas każdy szanujący się punk i skin, a z czasem również metalowiec i got. Glany stały się częścią wizerunku wielu gwiazd muzyki, między innymi Iggy’ego Poppa czy Sida Viciousa z Sex Pistols.

Niskie, wysokie, czarne i kolorowe, czyli różne odsłony butów glanów 

Dzisiaj glany można spotkać nie tylko na koncertach i w wojsku, ale również na ulicach miast i miasteczek. Ich funkcjonalność, trwałość, uniwersalność i niebanalny wygląd sprawiły, że na dobre zagościły w mainstreamowej modzie. Producenci glanów doskonale zdają sobie z tego sprawę i wychodzą naprzeciw potrzebom klientów, poza klasycznymi czarnymi butami oferując całe morze wzorów i kolorów. O oryginalne wersje glanów zapytaliśmy w internetowym sklepie z glanami Steel:

Obecnie glany to nie tylko czarne lub przecierane modele za kostkę. W naszym asortymencie znajdują się buty o różnych długościach – od tych niskich po sięgających niemal kolana – oraz w szerokim wachlarzu kolorów. Poza standardowymi barwami jak czerwony czy żółty sprzedajemy glany złote, z metalicznym połyskiem, pokryte oryginalnymi nadrukami lub w kontrastujących odcieniach. Buty różni także faktura skóry (gładka, tłoczona lub welurowa), grubość podeszwy czy obecność metalowych wzmocnień bądź ich brak.

Tak rozbudowa oferta modeli glanów dostępnych na rynku sprawia, że każdy może dobrać buty idealnie do niego pasujące – zarówno pod względem stylu, jak i komfortu noszenia. Mimo wielu różnic nie zmienia się jednak nieco buntowniczy charakter glanów: butów, które naprawdę warto mieć w swojej garderobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj