Zegarek to niezwykle przydatne akcesorium, które nie służy wyłącznie do wskazywania bieżącej godziny. Stał się pożądanym dodatkiem stylizacyjnym, oznaką prestiżu, szczególnie wśród panów. Wiele osób sięga po czasomierze w celu stworzenia unikalnej stylizacji, wyróżnienia się z tłumu. Do wyboru są modele zarówno klasyczne i subtelne, jak i bogato zdobione, z ogromną tarczą, wieloma paskami i zawieszkami, grubą bransoletą z metali szlachetnych itd. Wybór jest obecnie ogromny, więc każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Warto zwracać uwagę na to, w jaki mechanizm został wyposażony zegarek. Od lat najbardziej cenione są modele automatyczne, czerpiące energię z ruchu ręki użytkownika.

Jak działa zegarek automatyczny?

Wybór zegarka nie powinien być przypadkowy, bo stanowi on istotny dodatek stylizacyjny. Warto dopasować go do stroju i okazji. Jest wiele istotnych kwestii, na które należy zwracać uwagę podczas zakupu, a jedną z nadrzędnych stanowi mechanizm zastosowany w zegarku. Jeśli ktoś szuka modelu z mechanizmem automatycznym, to łatwo go poznać po wskazówce sekundnika poruszającej się jednostajnym i płynnym ruchem. Drugą charakterystyczną cechą tego mechanizmu jest wydawanie specyficznego szumu podczas poruszania zegarkiem. To właśnie w tym momencie ładuje się on, bo napędza go ruch ręki. Odpowiada za to rotor, czyli wahnik. Wystarczy nosić zegarek, aby automatycznie się ładował, bo rotor podczas ruchu ręki obraca się, a to z kolei skutkuje nakręcaniem sprężyny napędowej.

Nie trzeba martwić się wyczerpaną baterią, czyli niedziałającym zegarkiem i koniecznością oddania go do zegarmistrza w celu wymienienia jej. Jest to wobec tego oszczędność czasu i pieniędzy, nie ponosi się dodatkowych kosztów. Zegarek ładuje się samoczynnie podczas użytkowania go. Z pozoru wydaje się to być niezwykle proste, ale mechanizm automatyczny jest skomplikowany. Jeśli wybierze się zegarek z przeszklonym deklem, to będzie można podziwiać misterne mechanizm automatyczny. W sprzedaży znajdują się też zegarki, które pomimo mechanizmu automatycznego muszą być jeszcze dodatkowo nakręcane, co warto mieć na uwadze podczas zakupu. Dla wielu osób najlepszym rozwiązaniem są modele czasomierzy działające bez przerwy dzięki ruchowi kinetycznemu.

Co warto o nim wiedzieć o zegarkach automatycznych?

Pierwsze zegarki mechaniczne były napędzane wodą, inne wprawiał w ruch napęd grawitacyjny lub naciąg sprężyny. Czasomierze z mechanizmem automatycznym nie potrzebują wiele energii do prawidłowego działania, czyli wskazywania dokładnej godziny. Wystarczy samo noszenie ich na nadgarstku, aby zapewnić płynną pracę i precyzyjne pomiary. Nie trzeba poruszać zegarkiem, aby się naładował ani obracać nim. Znajdujący się w urządzeniu rotor został zaprojektowany w taki sposób, aby nakręcał się samoczynnie, niezależnie od pozycji, w której się znajdzie. Jest to wobec tego ogromna wygoda, chociaż klasyczne modele można też nakręcać za pomocą koronki. Jeśli ktoś nie nosi zegarka codziennie, to takie rozwiązanie będzie bardzo przydatne. Przykładem są kosztowne zegarki, które zakłada się wyłącznie na wyjątkowe okazje. Trzeba jednak zawsze sprawdzić, czy w danym modelu możliwe jest ręczne nakręcanie, bo czasem producent tego zabrania i grozi to uszkodzeniem mechanizmu. Zegarki automatyczne mają oczywiście ograniczony czas działania na jednym nakręceniu, Informuje o tym rezerwa chodu, najczęściej wynosi ona od trzydziestu do nawet pięćdziesięciu godzin.

Jeśli jednak zegarek nie może być ręcznie nakręcany, to z pomocą przychodzi rotomat. Jest to specjalne urządzenie, które zastępuje ruch ręki. Służy on do podtrzymywania naładowania zegarka, dzięki czemu pozostaje on w trybie gotowości przez cały czas, nawet jeśli nie jest używany. Warto też wiedzieć, że zegarki automatyczne powinny być regularnie serwisowane. Zaleca się robić przeglądy co najmniej co trzy lata. Istotne jest to, aby powierzyć to zadanie wykwalifikowanemu zegarmistrzowi, który doskonale zna zasady działania tego typu czasomierzy, precyzyjnie wyczyści wszystkie elementy i dokona wymiany smaru. Jeśli użytkownik zaobserwuje większe odchylenia czasowe w swoim zegarku, to jest to wskazaniem do oddania go do zegarmistrza w celu skorygowania jego ustawień. Zegarki z mechanizmem automatycznym są nakręcane podczas poruszania ręką, ale nie powinno się ich używać podczas wykonywania aktywności fizycznej. Silne drgania podczas biegania, gry w tenisa czy nawet jazdy rowerem mogą mieć negatywny wpływ na urządzenie i doprowadzić do rozregulowania jego mechanizmu.

Czy warto zainwestować w zegarek automatyczny?

Miłośników zegarków automatycznych nie brakuje, co wynika z licznych zalet tego typu czasomierzy. Wystarczy poruszać lekko ręką lub nadgarstkiem, aby wprawić wskazówki w ruch. Jako że skonstruowanie tego typu zegarka jest skomplikowane i wymaga dużego nakładu pracy, przekłada się to na wzrost jego wartości. Noszenie zegarka automatycznego jest wręcz oznaką prestiżu. Są to czasomierze z duszą, idealne na każdą okazję i na prezent. Największym uznaniem cieszą się modele szwajcarskich zegarków z mechanizmem automatycznym, sięgają po nie elity. Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru czasomierzy z naciągiem. Wszystkie cechują się eleganckim wyglądem. Na szczególną uwagę zasługuje model open heart, z przezroczystym dekielkiem, co pozwala na podziwianie wnętrza, misternego mechanizmu, precyzyjnie wykonanego. Zegarki automatyczne są niezawodne, nie trzeba martwić się o ich wyczerpanie ani o dodatkowe koszty związane z wymianą baterii. Są ekonomiczne i przyjazne dla środowiska. Za ich wyborem przemawia wygoda użytkowania, swoboda, wysoka jakość.

Podsumowując, zegarki z mechanizmem automatycznym cenione są przede wszystkim za:

• Elegancki wygląd,
• Możliwości podziwiania misternego mechanizmu,
• Brak konieczności wymieniania baterii,
• Samoczynne nakręcanie się podczas użytkowania,
• Niezawodność,
• Dokładność,
• Ekskluzywność,
• Uniwersalność,
• Ponadczasowość.

Partnerem artykułu jest sklep zatokazegarkow.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj