O własnym mieszkaniu marzy niemal każdy, kto chce się wyprowadzić z rodzinnego domu. Wyjątek stanowią osoby, które nie planują w najbliższej przyszłości stałego pobytu w jednym miejscu. W takim przypadku bardziej opłacalne niż zakup mieszkania jest jego wynajem. Jednak, gdy ktoś się już zdecyduje na zakup lokalu, to musi to odpowiednio zaplanować.

Gdzie kupić mieszkanie?

Zastanawiając się nad zakupem mieszkania, trzeba pod uwagę wziąć kwestie takie jak jego cena, lokalizacja czy też metraż. Wszystkie te wskaźniki są połączone ze sobą w sposób bezpośredni – im większe mieszkanie i położone w atrakcyjniejszej okolicy, tym trzeba będzie za nie więcej zapłacić. Nowe mieszkania coraz częściej budowane są na obrzeżach miast, bo w centrum zwyczajnie zaczyna brakować miejsca na nowe inwestycje. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że jeżeli komuś zależy na tym, aby mieszkać blisko centrum, to powinien zastanowić się nad zakupem lokalu z drugiej ręki.

Nowe mieszkania czy z rynku wtórnego – na co się zdecydować?

To zawsze jest dylemat, na jakie mieszkanie się zdecydować. Mieszkania pochodzące z rynku wtórnego mają przeważnie niższą ceną przy lepszej lokalizacji. Lokale nowe to z kolei o wiele wyższy standard wykończenia budynku uwzględniający takie udogodnienia jak prywatny parking, monitoring, ogrodzony plac zabaw czy całodobową recepcję. Wybór będzie uzależniony od preferencji i zasobności portfela.

Kredyt na mieszkanie czy finansowane własne

To kolejny duży dylemat przy zakupie mieszkania. Skąd wziąć środki finansowe na taką inwestycję? Trzeba się liczyć z ogromnymi kosztami, zwłaszcza jeżeli mieszkanie kupuje się w dużym mieście. Różnice w cenach są ogromne. Cena metra kwadratowego w Krakowie dochodzi do dziesięciu tysięcy złotych, podczas gdy w mniejszych miejscowościach jest kilkukrotnie niższa. I tu pojawia się pytanie o sposób finansowania. Wciąż najbardziej popularne są kredyty mieszkaniowe, choć ich zaciągnięcie nie jest takie proste. Trzeba mieć zarobki na wysokim poziomie i dobrą historię kredytową, w przeciwnym razie bank odmówi udzielenia pożyczki na tak wysoką kwotę i tak długi okres czasu. Można próbować pożyczyć też pieniądze od rodziny, jednak niewiele osób decyduje się na taki krok. Chcąc zamieszkać w dużym mieście, wiele osób wybiera mniejsze metrażowo mieszkania położone w znacznej odległości od centrum.

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach miasta?

Nowe mieszkania deweloperzy wznoszą na osiedlach oddalonych od centrum. Rozwiązanie takie ma zarówno swoje dodatnie, jak i ujemne strony. Wśród plusów trzeba wymienić to, że im bardziej mieszkanie jest oddalone od centrum, tym większa szansa na to, że będzie się znajdowało w spokojnej okolicy pełnej zieleni. Jest też minus. Jeżeli ktoś pracuje w centrum, to każdego dnia będzie musiał sporo czasu poświęcić na to, by dojechać do pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj