Żyjemy w czasach, kiedy to nierzadko trudno jest odróżnić materiał naturalny, oryginalny od jego imitacji. I tak bywa również ze skórami. Zresztą, określenie sztuczna skóra jest już dawno w powszechnym obiegu. Jednak skóry można podzielić na rodzaje nie tylko ze względu na rodzaj materiału. Przypomnijmy zatem podstawowe rodzaje i gatunki skór.

Rodzaje skór

Zacznijmy od tego, jak odróżnić skórę naturalną od jej imitacji. To raczej proste, wystarczy dotknąć lub obejrzeć spód każdej nich. Imitacja ma zwykle spód gładki, który jest pokryty impregnatem lub siatką z tkaniny. Skóra naturalna jest zwykle pod spodem przynajmniej lekko porowata. Ponadto skóra naturalna (zwłaszcza ssaków kopytnych) ma charakterystyczny zapach.

Oczywiście o rodzaju skóry naturalnej decyduje przede wszystkim to od jakich zwierząt pochodzą. Najpopularniejsze są cielęce, ale są przecież baranie, końskie, kozie, krokodyle, wężowe, a nawet z niektórych ryb.

Skóry naturalne mogą mieć rozmaite przeznaczenie – grubsze przeznaczane są między innymi na podeszwy.

Jeden z zasadniczych podziałów skór naturalnych wiąże się z ich powierzchnią. Tu wyróżniamy głównie skóry gładkie, czyli licowe oraz skóry szorstkie.

Licowe mogą różnić się delikatnością – na pewno cielęce lub jagnięce będą delikatniejsze od bydlęcych lub końskich (m.in. od cordovan).

Najpopularniejszą skórą szorstką jest zamsz z wykorzystaniem charakterystycznego meszku spodu skóry. Nieco podobne są skóry nubukowe, tyle że je charakteryzuje delikatnie wyszlifowany warstwa wierzchnia.

Skóry możemy też podzielić na gładkie i zamknięte – biorąc pod uwagę ewentualność przepuszczania wody. Wodę przepuszcza skóra zwana aniliną i wspomniane szorstkie. Skóry nieprzepuszczające wody są zabezpieczane między innymi specjalnymi lakierami wykończeniowymi i takie nadają się do wykonywania tapicerek samochodowych.

Mogą też być skóry tłoczone w różne wzory. Natomiast warto jest o nie dbać, gdyż należą raczej do drogich materiałów i produktów.

Konserwacja i czyszczenie skór

Jeśli producent skór lub skórzanych wyrobów nie zabezpieczy nam odpowiedniej instrukcji i środków do czyszczenia i konserwacji to może korzystać ze sposobów domowych. Przede wszystkim z wilgotnej ściereczki szczotki. Należy mieć jednak na uwadze to, że skóry przy czyszczeniu mogą się odbarwiać, na przykład podczas usuwania tłustych plam octem i lub spirytusem.

Na pewno lepszym wyjściem będzie sięgnięcie pod odpowiedni preparat, a jeszcze lepszym zaopatrzenie się w sklepie w zestaw do czyszczenia skór, gdzie oprócz preparatów znajdziemy również szczoteczki i ściereczki. Preparaty mogą być rozmaite, choćby w postaci kremu lub pianki.

Pamiętajmy też, że czyszczenie i konserwacja skórzanych produktów powinna być systematyczna.

Źródło: https://czyszczenieskory.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj