Polacy coraz chętniej gromadzą środki – już 50% rodaków myśli o odkładaniu pieniędzy w perspektywie długofalowej. Chociaż do wyboru mają wiele produktów oszczędnościowo-inwestycyjnych, wybór często pada na konto oszczędnościowe. Sprawdź, czy to się opłaca.

W ciągu 8 lat Polacy powiększyli swoje oszczędności o ponad 70% – tak wynika z raportu „InfoKREDYT: Oszczędzanie” przygotowanego przez Związek Banków Polskich (dane na październik 2018). Takie informacje napawają optymizmem – gromadzenie pieniędzy z myślą o przyszłości jest bardzo ważne, ponieważ pozwala to na zabezpieczenie finansowe.

Konto oszczędnościowe nie zachęca do oszczędzania?

Jak pokazuje kalkulator konta oszczędnościowego, oprocentowanie tego rodzaju rachunków nie zachęca do gromadzenia środków. Wynika to z rekordowo niskich stóp procentowych utrzymujących się na niezmiennym poziomie od marca 2015 roku.

Przykład 1. Załóżmy, że masz Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku. W przypadku kwoty depozytu wynoszącej 13 750 zł, zysk miesięczny wyniesie zaledwie 4,58 zł.

Przykład 2. Wpłacając na Konto Oszczędnościowe dostępne w Toyota Banku depozyt w wysokości 32 750 zł, zysk miesięczny to kwota 18,35 zł.

Oprocentowanie może nie stanowi dużego bodźca do oszczędzania, jednak ok. 30% Polaków wybiera właśnie te produkty finansowe.

Konto oszczędnościowe – główne zalety

Gromadzenie środków na rachunku oszczędnościowym może być korzystnym rozwiązaniem. Wśród najważniejszych zalet wymienić można m.in.:

  • bezpieczeństwo kapitału

W przeciwieństwie do bardziej zyskownych instrumentów finansowych, kapitał zgromadzony na koncie oszczędnościowym jest w 100% bezpieczny. Nie narażasz się na żadne straty – niezależnie od tego, jak długo odkładasz pieniądze i jaka jest sytuacja na rynku finansowym.

Nic nie tracisz także w przypadku ogłoszenia przez bank upadłości – wówczas wypłatą środków zajmuje się Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

  • gwarancja zysków

Kalkulator konta oszczędnościowego pozwala szybko oszacować wysokość zysków z rachunku. Ich wypłata jest gwarantowana – bez względu na to, czy pieniądze zostały nienaruszone czy uszczupliłeś kapitał. Nie ma też znaczenia sytuacja na rynku finansowym.

  • możliwość oszczędzania już od 1 zł

W przeciwieństwie choćby do lokat, banki nie narzucają minimalnej kwoty wpłacanej na konto oszczędnościowe. Dzięki temu można zarabiać już od 1 złotówki, zaś każda kolejna wpłata pracuje na odsetki. Warto jednak dążyć do gromadzenia jak najwyższego kapitału – często im wyższa zebrana kwota, tym wyższe oprocentowanie.

Konto oszczędnościowe to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą sukcesywnie powiększać swój kapitał – bezpiecznie i efektywnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj