Tożsamość słowiańska w ostatnich latach coraz bardziej budzi się wśród nie tylko Polaków, ale i mieszkańców innych państw, czy też ludzi identyfikujących się kulturowo z szeroko rozumianą „słowiańskością”. Pojawiają się przez to kolejne produkty, które wiążą się z kulturą naszych przodków. Wśród nich są między innymi słowiańskie ubrania. Czym one właściwie są?

Wzory i symbole odzieży słowiańskiej

Odzież słowiańska może nawiązywać pośrednio do tradycji i kultów ludów żyjących na naszych ziemiach przed chrztem Mieszka I, ale także przywłaszcza sobie kroje, wzory, które w środkowej i wschodniej Europie wykorzystywane były przez prosty lud w późnym średniowieczu, czy nawet nowożytności. To także koszulki z napisami i grafikami wskazującymi na przywiązanie do naszych ziem. W przypadku symboli religijnych i wizerunków bóstw, warto pamiętać, że przez wątły stan wiedzy, wiele z nich powstało jako wizje artystyczne w ostatnich latach, m.in. tworzone przez neopogan. Najbardziej charakterystycznymi są swarzyca, ręce boga, symbol Peruna. Najpopularniejsze są wizerunki bóstw przedstawionych w odnalezionych rzeźbach – idolu ze Zbrucza i Świętowicie z Wolina. Typowym wzorem jest haft słowiański – posiada on ścieg krzyżykowy, który często zawiera wplecione elementy ornamentyki kultowej. Zwykle wykonywany jest czerwoną nicią na białym tle, gdzie czerwień oznacza krew, odwagę, siłę, a biel – czystość i wolność.

Czemu warto nosić słowiańskie ubrania?

Ubrania słowiańskie podkreślają naszą przynależność kulturową, a zwykle także etniczną. Są świetnym sposobem na manifestację swojego przywiązania do wyjątkowej obyczajowości naszych praprzodków. Szczególnie często zaopatrują się w nie osoby związane z ruchem neopogańskim, które przy okazji prezentują w ten sposób swoje przekonania religijne. Oczywiście nie trzeba wierzyć w Swaroga, czy fascynować się obrzędem postrzyżyn, by nosić bluzy, spodnie, koszulki słowiańskie. To także po prostu ubrania z ładnymi wzorami, zwykle wykonywane w Europie, dzięki czemu posiadają stosunkowo lepszą jakość niż importowane wyroby z Dalekiego Wschodu. Taki element garderoby potrafi też przekazać otoczeniu, że jesteśmy osobą ciekawą – jest dobrym punktem wyjścia do rozmowy, dlaczego zdecydowaliśmy się na słowiański wzór. W ten sposób przejść możemy do fascynującej dyskusji o tym, o czym wiele osób nie wie – wszak wiedza o kulturze słowiańskiej nie jest powszechna, tym bardziej że nie uczy się o niej w szkołach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj