Wybór dobrego obuwia wydaje się prosty, jednak wcale taki nie jest. Istnieje wiele czynników, na które musimy zwrócić uwagę, jeżeli chcemy kupić naprawdę wartościową parę butów, w której będziemy chodzić z przyjemnością. Dlaczego jest to takie ważne? Jak wybrać najlepsze buty dla naszych potrzeb?

  1. Buty to nie tylko modny dodatek
  2. Źle dobrane obuwie może być przyczyną problemów zdrowotnych
  3. O czym pamiętać, jeżeli chcemy dobrze wybrać buty

Buty to nie tylko modny dodatek

W dobie nieustannie zmieniających się trendów często traktujemy nasze ubranie i obuwie jedynie jako sposób na wyrażenie siebie i po prostu ładny wygląd. W przypadku butów zdecydowanie nie jest to jednak ich podstawowa funkcja, a raczej dodatek do właściwego zastosowania – dobrze dobrane buty mają przede wszystkim chronić nasze stopy przed ostrymi przedmiotami, nierównościami i zimnem, a ich wnętrze ma być dla nas przyjemne, miłe i komfortowe w użytkowaniu. Nie ma znaczenia, czy nosimy buty glany, trampki, sportowe czy eleganckie. Dobierając je w sklepie powinniśmy kierować się przede wszystkim jakością wykonania oraz tym, jak się w nich czujemy.

Aby buty mogły spełniać swoją podstawową funkcję, muszą być również wykonane z odpowiedniego materiału. Dlatego powinniśmy decydować się raczej na te modele, które wykonane są z naturalnej skóry, zamszu czy miękkiej, przewiewnej tkaniny. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze stopy mogą oddychać podczas chodzenia w butach, a wilgoć zostaje skutecznie odprowadzona na zewnątrz.

Źle dobrane obuwie może być przyczyną problemów zdrowotnych

Konsekwencje złego obuwia to przede wszystkim dyskomfort i niewygoda użytkowania – te dwie cechy zauważamy w pierwszej kolejności. Jeżeli jednak je zignorujemy, a czasem się to dzieje, gdy lubimy jakiś konkretny rodzaj butów, możemy z czasem zyskać o wiele poważniejszy problem. Niektóre rodzaje butów powinny być używane bardzo ostrożnie i z umiarem. Zaliczamy do nich m.in. szpilki: jeżeli nosimy je dużo i często, ryzykujemy przykurczenie ścięgna Achillesa, co jest bardzo przykrą i bolesną przypadłością.

Po czym zatem poznać, że buty są idealne? Przede wszystkim powinny dawać nam wewnątrz trochę przestrzeni, abyśmy mogli bez problemu poruszyć palcami. Nie może być jej jednak zbyt dużo: jeżeli nasza noga lata w bucie, powinniśmy wziąć mniejszy rozmiar. Drugim parametrem jest umieszczenie sznurówek lub zamka – powinien kończyć się tak, aby nie uciskał nam wierzchu lub boku stopy. Dobrym przykładem mogą tu być buty damskie Seastar, w których zapięcie zawsze jest w takim miejscu, by trzymało stopę bez zbędnego uciskania.

O czym pamiętać, jeżeli chcemy dobrze wybrać buty

Najlepszym sposobem na dobór idealnych butów jest oczywiście przymierzenie ich przed zakupem. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość lub kupujemy od firmy, z której już mamy inną parę. W takiej sytuacji musimy przede wszystkim dobrze zmierzyć naszą stopę, tak aby trafić z rozmiarem. Najlepiej zrobić to rano, tuż po obudzeniu się – wtedy otrzymamy najdokładniejszy pomiar. Stopy mierzymy na boso, od pięty po czubek największego palca, po czym dobieramy odpowiedni rozmiar z tabeli producenta obuwia.

W przypadku, gdy zdecydujemy się na buty z naturalnej skóry należy mieć na uwadze fakt, że materiał ten nieco się rozejdzie po pierwszych kilku założeniach. Jeżeli więc kupione buty są na styk, nie musimy się tym martwić – wystarczy kilka dni noszenia, aby skóra dopasowała się do naszej stopy. Więcej na ten temat znajdziesz pod adresem sklep butymodne.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj