Wybierając buty często kierujemy się przede wszystkim ich modnym wyglądem. To błąd, ponieważ pasujące, wygodne obuwie odpowiada za zachowanie zdrowia. Tylko sprawne stopy pozwalają poruszać się w prawidłowy sposób. Każdy dyskomfort w bucie pokazuje, jak są wrażliwe i wpływa na wzorzec chodu. Jakie znaczenie ma fason buta?

Najważniejsza jest wygoda

Im lepiej i staranniej dobrane jest obuwie, tym zdrowsze i korzystniejsze będzie to dla całego organizmu. Noszenie butów, które uwierają, zwykle ma fatalne konsekwencje. Powoduje nie tylko tworzenie się bolesnych pęcherzy na piętach lub palcach, ale może prowadzić do nieprawidłowości w obrębie paznokci, a w skrajnych przypadkach nawet do uszkodzenia macierzy paznokcia. Dlatego należy wystrzegać się zakupu butów, które nie są idealnie dopasowane. Ponadto z czasem, wskutek użytkowania, dobrze dobrane obuwie może również uciskać. Takich butów nie należy już nosić.

Podczas mierzenia nowych butów powinno się wstać i skontrolować ilość miejsca na palce. Najlepiej, kiedy wolna przestrzeń ma szerokość kciuka. Warto pamiętać, że obuwie wpływa na wzorzec chodu. Dlatego ważny jest dobór obuwia do konkretnej aktywności. Także osoby, które już cierpią na dolegliwości, takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów powinny szczególnie uważnie dobierać fason butów.

Fason butów a zdrowie

Najważniejsza w bucie jest podeszwa. Powinna dobrze amortyzować drgania, dlatego nie może być zbyt cienka. Ważna jest ponadto jej elastyczność. Wstrząsy, które powstają podczas chodzenia przenoszą się wyżej wzdłuż kręgosłupa i mogą powodować nawet bóle głowy. Do dłuższych spacerów dobrze jest wybrać fason buta z grubszą, najlepiej wyprofilowaną podeszwą. Warto wiedzieć, że niski obcas nie jest wykluczony. Fizjoterapeuci polecają taki, którego wysokość ma około 2-2,5 cm. But o takim fasonie jest nie tylko zdrowy, ale optycznie wydłuża nogę.

Dobrze zaprojektowany fason buta jest zgodny z anatomią ludzkiej stopy. Oznacza to, że lepsze są modele z szerszym czubkiem. Zbyt wąskie przyczyniają się do powstawania halluksów i deformacji. Moda w przypadku obuwia idzie w zgodzie z komfortem. Dlatego wśród klientów sklepu internetowego TM LeoModa ogromnym powodzeniem cieszą się buty w stylu sportowym. W przypadku sandałów zdrowsze są takie, które mają pasek wokół stawu skokowego, dzięki czemu nie wymuszają stałego napięcia w obrębie stopy. Materiał, z którego wykonane są buty powinien przepuszczać powietrze, żeby nie zwiększać ryzyka powstania grzybicy. Najzdrowsze są naturalne tworzywa: naturalna skóra, len i bawełna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj