Femidom, czyli damski kondom, ma wiele zalet, z których najważniejsze to: wysoka skuteczność oraz ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jednak niewiele kobiet stosuje femidomy, a nawet niewiele wie, że taki rodzaj antykoncepcji istnieje. W artykule pokazujemy zalety i wady damskiej prezerwatywy.

Najważniejszą zmianą, którą przynosi femidom (damski kondom), jest zwolnienie mężczyzny z konieczności zakładania prezerwatywy. Można też powiedzieć, że jest to oddanie kobietom kontroli nad tym, gdzie trafi nasienie w trakcie penetracji.

Jak działa kondom dla kobiet?

Femidom na pierwszy rzut oka przypomina prezerwatywę. Jednak różnice są znaczne: damska prezerwatywa jest szersza, nieco mniej elastyczna, a przede wszystkim posiada dwa pierścienie. Pierwszy, większy, znajduje się przy otwartym końcu prezerwatywy, natomiast drugi, mniejszy, wieńczy zamkniętą końcówkę.

Nakładanie femidomu jest znacznie bardziej skomplikowane od nakładania męskiej prezerwatywy. Należy umieścić całe akcesorium w pochwie w taki sposób, aby na zewnątrz wystawał tylko większy pierścień. Następnie wkładamy złożone palce do prezerwatywy: staramy się uchwycić wewnętrzny, mniejszy pierścień i nasunąć go na szyjkę macicy. Następnie należy poprawić pierścień zewnętrzny w taki sposób, aby wystawał z pochwy na około 2 cm.

Damska prezerwatywa, w przeciwieństwie do męskiej, nie musi być zakładana bezpośrednio przed stosunkiem – femidom można umieścić w pochwie nawet na 8 godzin przed penetracją. W kwestii usuwania prezerwatywy nic się nie zmienia: należy ją wyjąć bezpośrednio po stosunku, starając się uchwycić za zewnętrzny pierścień w taki sposób, aby sperma nie wylała się z prezerwatywy.

Możemy też trafić na model kobiecego kondomu, który ma tylko jeden pierścień (zewnętrzny). Stabilizację prezerwatywy uzyskuje się dzięki specjalnej piance: przykleja ona delikatnie elastyczny materiał do ścianki pochwy.

Kiedy i kto powinien stosować damskie prezerwatywy?

O najważniejszym powodzie stosowania damskiej prezerwatywy mówi doradca klienta reprezentujący sex shop online Afrodyta: – Femidom jest polecaną formą antykoncepcji dla kobiet, które z różnych powodów nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej, a nie chcą ryzykować zajścia w ciążę na skutek pęknięcia prezerwatywy partnera. Bo warto podkreślić, że femidom jest znacznie mniej podatny na uszkodzenia od zwykłego kondomu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku uprawiania seksu przygodnego, z nowo poznanymi partnerami.

Femidom chroni nie tylko przed zajściem w ciążę, ale jest też bardzo skuteczną barierą dla chorób przenoszonych drogą płciową. Tę formę antykoncepcji mogą stosować osoby uczulone na lateks: wystarczy wybrać damski kondom wykonany poliuretanu. Femidomy są też użyteczne dla par, które uprawiają seks rzadko i nieregularnie (w takiej sytuacji antykoncepcja hormonalna nie ma uzasadnienia), a partnerzy z różnych powodów nie mogą stosować prezerwatyw.

Korzyści i wady używania femidomu

Warta podkreślenia jest wysoka skuteczność femidomów: 5-20% według indeksu Pearla. Mierzy się nim liczbę nieplanowanych ciąż, do których doszło pomimo zastosowania jakiegoś środka antykoncepcyjnego. Wynik ustalany jest na próbie badawczej 100 par, które stosowały określoną metodę antykoncepcji przez kolejnych 12 miesięcy. Skuteczność femidomu jest tym większa, im staranniej ulokujemy go w pochwie. I tu właśnie zaczynają się „schody”.

Nakładanie męskich prezerwatyw można zamienić w grę erotyczną. Taki sam zabieg w przypadku femidomu ma niewielkie szanse powodzenia. Damska prezerwatywa jest dość kłopotliwa w aplikacji, a sam proces mało seksowny. Trzeba też zachować dużą ostrożność przy penetracji: stosunkowo łatwo wprowadzić członek pomiędzy prezerwatywę a ściankę pochwy i zaprzepaścić działanie femidomu. Ruchy frykcyjne wewnątrz koszulki z tworzywa nie należą do wyjątkowo komfortowych: wrażenia dotykowe są dalekie od tych, które towarzyszą penetracji z użyciem klasycznej prezerwatywy. Ogólnie femidom trudno uznać za komfortową formę antykoncepcji.

Do zalet damskich prezerwatyw nie da się też zaliczyć ceny: jest ona wielokrotnie wyższa od klasycznej prezerwatywy. Ponadto nie jest to środek antykoncepcyjny powszechnie dostępny: femidomy możemy kupić głównie w Internecie i raczej w sex shopach, a nie aptekach.

Podsumowując: femidom oferuje kobietom możliwość skutecznej ochrony przed niechcianą ciążą i chorobami wenerycznymi, bez konieczności polegania na dobrej woli partnera. Choć nie jest łatwy w użyciu i stosunkowo drogi, to może okazać się niezastąpiony w przypadku, gdy nie wchodzi w grę stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj