Wielu osobom wydaje się, że w tak szerokiej ofercie rynkowej mieszkań od deweloperów bez problemu można znaleźć mieszkanie dla siebie. Jest to tylko częściowa prawda, bo nie sztuką jest kupić jakiekolwiek mieszkanie, ale sztuką jest wybrać takie, które będzie jak najlepiej dopasowane do naszych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych. Jak zatem wybrać mieszkanie dla siebie?

Lokalizacja

Jednym z kluczowych kryteriów, które są brane pod uwagę przy wyborze mieszkania, jest jego lokalizacja. Często chcemy mieszkać w okolicy, którą już znamy, a doświadczeni badacze rynku nieruchomości potwierdzają, że niechętnie przeprowadzamy się nie tylko do innego miasta, ale również zmieniamy dzielnice. Warto jednak wyjść poza ten schemat i szukając mieszkania dla siebie rozważyć przeprowadzkę do innej dzielnicy, zwłaszcza jeśli mamy ograniczony budżet z powodu określonej zdolności kredytowej. W takiej sytuacji zmiana dzielnicy na bardziej oddaloną od centrum może okazać się bardzo korzystna, bo za tę samą cenę możemy mieć mieszkanie o sporo większym metrażu.

Metraż i liczba pomieszczeń

Osoby szukające mieszkania dla siebie bardzo często skupiają się na jego metrażu i liczbie pomieszczeń. Mówią, że chcą kupić mieszkanie dwupokojowe ok. 35 czy 40m2, ale nie zwracają zbytniej uwagi na układ wnętrza i jego funkcjonalność. W wielu przypadkach okazuje się jednak, że mieszkanie o mniejszym metrażu może być bardziej funkcjonalne i lepiej dopasowane do potrzeb kupującego niż mieszkanie większe. Często wynika to z tego, że w większym mieszkaniu znaczą część powierzchni zajmuje korytarz, który nie pełni innej roli niż komunikacyjna i stąd biorą się dodatkowe metry. Gdyby jednak porównać metraż pomieszczeń użytkowych czyli pokoi, kuchni i łazienki, to okazałoby się, że mają one metraż mniejszy niż analogiczne w mieszkaniu o mniejszej powierzchni. Mając to na uwadze warto patrzeć na wybierane mieszkania nie tylko przez pryzmat metrażu i liczby pomieszczeń, ale przede wszystkim przez pryzmat funkcjonalności.

Mieszkanie funkcjonalne – co to znaczy?

Zastanówmy się teraz, co kryje się pod pojęciem mieszkanie funkcjonalne. Otóż jest to mieszkanie, które jest jak najlepiej dopasowane do potrzeb kupującego i jego przyszłych współmieszkańców. Inne cechy będą ważne dla singla, inne dla bezdzietnej pary, a jeszcze inne dla rodziny z kilkorgiem dzieci. Dla jednych kuchnia otwarta na salon będzie zaletą, a inni będą szukać mieszkania z oddzielną kuchnią, gdyż salon będzie pełnił nie tylko funkcję pokoju dziennego, ale również sypialni. Nie da się zatem jednoznacznie powiedzieć, jaki układ mieszkania będzie najbardziej funkcjonalny, dlatego każdy deweloper budowlany oferuje szerokie spektrum mieszkań o różnych układach, dzięki czemu jest w czym wybierać, by znaleźć mieszkanie najlepsze dla siebie.

Patrząc na to, co zostało wyżej napisane, wybór mieszkania zależy od wielu czynników, wśród których na pierwszy plan wysuwają się kwestie związane z lokalizacją, finansami i funkcjonalnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj