Co roku wiele osób decyduje się na skorzystanie z zabiegu laserowego zamykania naczynek. Jest to niezwykle popularna metoda, którą stosuje się na twarzy, a także na innych partiach ciała. Polega ona na leczeniu “pajączków” za pomocą wiązek lasera, dzięki czemu stają się dużo mniej widoczne.
Kiedy zaleca się zabieg?
Na laserowe usuwanie naczynek możemy się zdecydować, kiedy chcemy wyleczyć różne dermatologiczne dolegliwości. Główne wskazania to:
- trądzik różowaty,
- wiotkość skóry,
- rumień,
- naczyniaki
- zmarszczki,
- widoczne i płytkie naczynka.
Zazwyczaj powody mają naturę czysto estetyczną.
Jak przebiega zabieg?
Zamykanie naczynek poprzedzone jest szczegółowym wywiadem z lekarzem. Ocenia on stan żył, a także ich liczbę oraz głębokość. Dzięki temu można ocenić parametry pracy lasera, które pozwolą na osiągnięcie jak najlepszego efektu. Sam zabieg podzielony jest na kilka etapów. Pierwszy z nich to dokładne oczyszczenie skóry, a także przeprowadzenie lekkiego peelingu. Dzięki temu światło nie rozproszy się za bardzo, a efektywność działania będzie większa. Kolejny krok to zabezpieczenie oczu przed promieniami UV. Kiedy wszystko jest gotowe, specjalista przykłada do skóry specjalną głowicę laserową.
Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Jeżeli jednak zmiany są naprawdę duże, towarzyszyć mu może leciutkie pieczenie. Po zakończeniu naświetlania, tkanka może być zaczerwieniona i trochę spuchnięta. Jednak nie ma się czym przejmować, dolegliwości ustąpią po kilku dniach.
Efekty zabiegu
Skutki laserowego zamykania naczynek są bardzo spektakularne. Skóra wraca do dobrego stanu, znikają widoczne, nieestetyczne żyłki. Ponadto usługa redukuje rumień i zmniejsza objawy trądziku. Przez kilka dni warto traktować skórę bardzo łagodnie. Nie powinno się stosować kosmetyków, które mają w swoim składzie alkohol. Warto także zamiast ręczników używać miękkich ściereczek.
Kiedy nie powinno się przeprowadzać zabiegu?
Warto podkreślić, że laserowego zamykania naczynek nie można przeprowadzić w kilku przypadkach. Do głównych przeciwwskazań należą:
- cukrzyca,
- różne nowotwory,
- przyjmowanie leków, które rozrzedzają krew,
- ciąża,
- okres karmienia piersią,
- epilepsja,
- uszkodzenia skóry w danym miejscu, które ma być poddane zabiegowi.