Naczyniaki to zmiany skórne o niezłośliwym charakterze, które rozwijają się na skutek nadmiernego rozrostu naczyń krwionośnych. W zdecydowanej większości przypadków naczyniak jest wyłącznie defektem kosmetycznym, co oczywiście nie oznacza, że nie trzeba go leczyć. Bezpieczne, nowoczesne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej pomogą się pozbyć tych zmian.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak rozpoznać naczyniaka skóry i jakie mogą być rodzaje naczyniaków,
  • dlaczego warto usuwać naczyniaki.

Naczyniak to zmiana skórna będąca efektem proliferacji, czyli nadmiernego rozrostu naczyń krwionośnych. Jest to często spotykany problem zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Szacuje się, że naczyniaki powierzchowne występują nawet u 10% niemowląt, zwłaszcza u dziewczynek – mają postać czerwonych lub niebieskich punkcików o średnicy 1-3 mm zlokalizowanych na skórze głowy i szyi. W większości przypadków zanikają samoistnie w ciągu kilku lat, pozostawiając jednak delikatne przebarwienia bądź blizny. Czasami u dzieci może się pojawić naczyniak jamisty – okrągły, sinoczerwony guzek, który blaknie przy ucisku. Zazwyczaj jest on zlokalizowany na owłosionej skórze głowy, na twarzy albo błonach śluzowych jamy ustnej. Taka zmiana z wiekiem nie zanika i może być jednym z objawów choroby Sturge’a i Webera.

Naczyniak u dorosłych – jak go rozpoznać?

Naczyniak skóry u dorosłych występuje zazwyczaj w jednej z dwóch postaci. Naczyniaki gwiaździste zlokalizowane są na twarzy lub na tułowiu i przyjmują postać niewielkich, ale licznych skupionych w jednym miejscu guzków, od których odchodzą naczynia włosowate, tworząc kształt przypominający gwiazdę – i stąd ich nazwa. Tego typu naczyniaki częściej diagnozuje się u kobiet.

Najbardziej rozpowszechnione u osób dorosłych obu płci są jednak naczyniaki rubinowe, zwane również punktami rubinowymi. Pojawiają się u osób w wieku 30-40 lat, a z upływem czasu ich liczba może wzrastać. Mają średnicę od jednego do kilku milimetrów, mogą występować np. na kończynach i tułowiu, a cechują się bardzo intensywną, rubinową barwą. Nie bolą i nie swędzą, są jedynie problemem natury estetycznej. Należy jedynie zwracać uwagę, jeśli naczyniak przyjmuje bardzo duże rozmiary – czasami tego typu zmiany dają powikłania w postaci zespołu krzepnięcia wewnątrznaczyniowego.

Naczyniak skóry – kiedy warto go usunąć?

Tak jak wcześniej wspomniano, w zdecydowanej większości przypadków naczyniak u dorosłych to problem wyłącznie natury estetycznej. Nie oznacza to, że nie można się go pozbyć. Usuwanie naczyniaków jest wskazane, gdy zmiany zlokalizowane są w newralgicznych, często odsłanianych partiach ciała i przez to stają się przyczyną kompleksów. Naczyniaki warto również usuwać, jeśli znajdują się w miejscach, w których narażone są na ciągłe podrażnianie, np. przecz części bielizny, garderoby czy obuwia. Doświadczony dermatolog rozpozna naczyniaki już na podstawie prostego badania wzrokowego i zaproponuje pacjentowi odpowiednią metodę usunięcia zmian.

W klinice medycyny Estell w Warszawie naczyniaki u dorosłych można usunąć podczas zabiegu z wykorzystaniem lasera Alma Harmony albo urządzenia Plasma IQ, wytwarzającego wiązki mikroplazmy. Obie te metody są bezinwazyjne, bezpieczne i bardzo precyzyjne, a także dają doskonałe efekty kosmetyczne, dzięki którym można się skutecznie pozbyć naczyniaków skórnych. Podczas konsultacji ze specjalistą odpowiednia metoda jest dobierana do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta.

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/155602,naczyniaki

https://pl.wikipedia.org/wiki/Naczyniaki_starcze

http://www.cancersurgery.pl/pdf/200901a01.pdf

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj