Po co nam właściwie odzież termoaktywna?

W kategorii odzież sportowa bez wątpienia znajdziemy szeroki wybór odzieży i bielizny termoaktywnej. Wydawać by się mogło, że jest ona przeznaczona wyłącznie do użytku przy niskich temperaturach na zewnątrz. Niekoniecznie jednak tak jest. Sprawdźmy zatem, w jakim celu kupuje się odzież termoaktywną i dla kogo jest ona w pierwszej kolejności przeznaczona?

Czym jest bielizna i odzież termoaktywna?

Bielizna termoaktywna, podobnie jak odzież termoaktywna, to elementy stroju sportowego i codziennego. Bielizna tego rodzaju pozwala skórze oddychać i idealnie się do niej dopasowuje. Jej cechą charakterystyczną bez wątpienia jest elastyczność. To idealny wybór dla osób aktywnych, które cenią sobie wygodę podczas uprawiania różnych dyscyplin sportowych.

Głównym zadaniem, jakie spełnia bielizna termoaktywna i każdy element stroju mieszczący się w tym pojęciu, jest skuteczne odprowadzanie wilgoci. Koszulki termoaktywne pozwalają na szybkie odprowadzenie na zewnątrz na przykład potu. Sprawdzą się u sportowców, ale i przydadzą się wszystkim podczas wyjątkowo mroźnej zimy – zapobiegając przegrzaniu. Jednocześnie z powodzeniem można z niej korzystać podczas upałów – bielizna termoaktywna jest tak skonstruowana, aby móc zapobiegać także przegrzaniu organizmu. Dzięki niej można zachować właściwą równowagę ciała.

Funkcje odzieży termoaktywnej

Nie bez powodu odzież, bielizna i koszulki termoaktywne są tak nazywane – one aktywnie dostosowują się do warunków termicznych panujących w danym pomieszczeniu lub na zewnątrz, na dworze. Bielizna termoaktywna oddycha, ponieważ składa się najczęściej z dwóch warstw grubej dzianiny syntetycznej. Pierwsza warstwa odprowadza ze skóry pot i parę wodną, dzięki różnicy pomiędzy temperaturą ciała człowieka a otoczeniem. Szybciej odparowuje wilgoć, niż ją absorbuje – w ten sposób skóra jest sucha, a organizm chroniony przed przegrzaniem.

Kolejnym zadaniem stawianym przed odzieżą termoaktywną jest zapewnienie izolacji termicznej – ma ona chronić przed chłodem z zewnątrz. Ciało człowieka w takiej odzieży nie powinno tracić zbyt wiele ciepła i utrzymywać optymalną temperaturę bez względu na warunki pogodowe.

Dopasowując bieliznę i odzież termoaktywną do kształtów naszego ciała, zapewniamy sobie komfort poruszania się. Nie mogą one krępować ruchów i rzeczywiście tak się dzieje, za sprawą produkowania tych elementów odzieży za pomocą specjalnych technik dziewiarskich 3D. Dopasowują się one do ciała, zapobiegają uciskowi i otarciom skóry.

Mniej znaną funkcją odzieży, a zwłaszcza bielizny termoaktywnej pozostającej w bezpośrednim kontakcie ze skórą, jest fakt, że ma właściwości antybakteryjne. Dobrej jakości bielizna zawiera w swoim składzie srebrne nici niwelujące przykry zapach potu. Alternatywnie bielizna termoaktywna może być wykonana z tkaniny polipropylenowej, umożliwiającej ograniczenie powstawania przykrych zapachów, ponieważ niszczy bakterie, które odpowiadają za takie zjawisko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj