Boże Narodzenie jest dla Portugalczyków wyjątkowo ważnym świętem, dlatego ich celebracja przebiega w bardzo uroczysty, lecz pozbawiony patosu sposób. Jeśli planujesz spędzić święta w portugalskiej rodzinie, koniecznie dowiedz się, jakie są najważniejsze tradycje oraz zwyczaje z nimi związane.

Portugalska Wigilia

Dania wigilijne w Portugalii mocno nawiązują do tradycji chrześcijańskiej. Z dań rybnych koniecznie na stole musi pojawić się bacalhau, czyli dorsz przygotowywany według specjalnej receptury. Podaje się go z pieczonymi ziemniakami oraz liśćmi kapusty galicyjskiej. Dressing wykonany jest natomiast z oliwy z oliwek, octem winnym oraz sporą ilością posiekanego drobno czosnku. Tak przyrządzony dorsz stanowi główną potrawę stołu wigilijnego. Niekiedy też pojawia się na nim sałatka z ośmiornicy.

Po daniu głównym czas na deser, na który z niecierpliwością czekają wszyscy Portugalczycy. Stół wigilijny jest bowiem pełen różnego rodzaju słodkich przysmaków takich jak:

  • Rabanadas, czyli grzanki z cukrem i cynamonem,
  • Arroz doce, czyli ryżowy pudding oprószony cynamonem,
  • Filhoses, czyli pączki o pomarańczowym aromacie,

Do deseru zwykle podawane jest grzane wino z miodem oraz cynamonem.

W niektórych portugalskich domach na stole wigilijnym można również znaleźć Bolo Rei, czyli świąteczne ciasto drożdżowe w kształcie koła obficie dekorowane owocami kandyzowanymi oraz orzechami.

Pierwszy i drugi Dzień Świąt w Portugalii

Dni świąteczne Portugalczycy spędzając biesiadując z rodziną i przyjaciółmi. Na uroczystym obiedzie podawana jest potrawa o nazwie roupa velha, czyli w dosłownym tłumaczeniu “stare ubrania”. Jest to danie składające się z pozostałości po wigilijnej wieczerzy, a więc kawałków dorsza, ziemniaków, kapusty galicyjskiej, podgrzanych na oliwie z czosnkiem. Oprócz tego na stole pojawia się również nadziewany indyk lub kurczak, okazjonalnie jagnięcina. Po obiedzie znów przychodzi pora na deser w formie ciast, ciasteczek, suszonych owoców lub musu.

Szopka i choinka bożonarodzeniowa

W Portugalii dużą popularnością cieszą się szopki bożonarodzeniowe. Ich przygotowaniem zajmują się całe rodziny. Natomiast świąteczną choinką zwykle jest sosna lub sztuczne drzewko, które dekorowane jest suszonymi owocami, łańcuchami, dzwonkami i girlandami, a całość uzupełniają kolorowe światełka. W niektórych domach, obok choinki, ustawiony jest również stolik z kieliszkami i grzanym winem, a także paterami z owocami.

Wybierając się do Portugalii na Wigilię warto poznać rodzime tradycje i zwyczaje, aby jeszcze lepiej wczuć się w panujący tam klimat. Przyda się również znajomość języka, dzięki czemu będziemy mogli lepiej porozumieć się z mieszkańcami. Nawet krótka nauka portugalskiego przed wyjazdem pozwoli nam poznać podstawowe słownictwo, dzięki czemu będziemy czuć się swobodniej i tym samym będziemy mogli bardziej aktywnie uczestniczyć w świętowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj