Smoking wiele osób kojarzy go głównie z Jamesem Bondem, popularnym agentem 007. W sumie jest to bardzo trafne skojarzenie, ponieważ smoking jest eleganckim garniturem do zadań specjalnych – często przez nas wypełnianych. Dlatego też warto lepiej poznać ten nietypowy męski garnitur.

Jako szczyt elegancji

Wiele osób uważa, iż klasyczny męski garnitur jest szczytem elegancji, jednak nie jest to do końca prawda. Szyku każdemu mężczyźnie zawsze dodaje uszyty na miarę smoking. Niewiele osób wie, iż smoking posiada również swoich bardziej eleganckich kuzynów, m.in. frak. Jednak smoking dla większości mężczyzn będzie wystarczająco eleganckim strojem na wszystkie wyjątkowe okazje.

Niestety niewielu mężczyzn wie, jak należy nosić smoking oraz jakie dodatki należy dobrać do tak eleganckiego stroju. Każdy stylowy mężczyzna powinien posiadać w swojej garderobie uszyty na miarę smoking – strój na oficjalne, wieczorne wyjście.

W klasycznej eleganckiej modzie męskiej można znaleźć aż 5 różnych rodzajów smokingów. Jednak niezmienna jest zasada, iż jest to ubiór zakładany tylko na wyjątkowe okazje, gdzie obowiązuje wieczorowy dress code. Można wyróżnić smoking:

  • jednorzędowy z klapami szalowymi,
  • dwurzędowy z klapami szalowymi,
  • jednorzędowy z klapami ostrymi,
  • dwurzędowy z klapami ostrymi,
  • biały (tropikalny).

Smoking biały jest strojem wieczorowym zarezerwowany głównie dla krajów tropikalnych. Nosi się go też w upalne dni w klimacie umiarkowanym. Założenie białego smokingu w zimie byłoby dużym faux pas.

Na jakie okazje?

Smoking jest bardzo eleganckim strojem na wyjątkowo eleganckie okazje. Idealnie nadaje się nie tylko na ślub czy wesele, lecz również na wyjście na premierę do teatru albo do opery. Świetnie sprawdzi się również na balu sylwestrowym, eleganckim raucie lub na innych okazjach o charakterze rozrywkowo – oficjalnym.

Smoking zakładamy przeważnie po zmierzchu, ponieważ jest to strój wieczorowy, stworzony do sztucznego światła – dzięki swoim jedwabnym wstawkom.

Gdzie kupić smoking?

Smoking powinien być uszyty na miarę, dzięki temu zawsze zapewni niezbędną swobodę oraz wygodę, podkreślając przy tym atuty męskiej sylwetki. Naturalnie można kupić gotowy smoking w sklepie. Jednak warto się pokusić się na wycieczkę do Wielkiej Brytanii czy Włoszech w celu indywidualnego zakupu. Tam doświadczeni krawcy uszyją smoking wedle naszych potrzeb.

Eleganckie męskie stroje wizytowe są bardzo wyjątkowe. Jednak by dobrze się prezentowały muszą zostać właściwie skrojone i uszyte. Najlepiej zrobi to krawiec, który specjalizuje się w szyciu na miarę smokingów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj