Jest ponadczasowa, uniwersalna, a przy tym elegancka. Tkanina lniana, bo o niej mowa, zachwyca swoją wyjątkowością. Przekonali się o tym już starożytni Egipcjanie, którzy chętnie dekorowali nią wnętrza świątyń i wykonywali z niej szaty dla kapłanów. Pomimo upływu wielu tysiącleci, nadal len ceniony jest za swoje wyjątkowe właściwości.

Len dawniej i dziś

Tkanina lniana produkowana niegdyś w niczym nie przypomina tej, jaką dziś w swojej ofercie mają współcześni producenci. Jest delikatna i przyjemna, przez co jej użytkowanie jest wysoce komfortowe. Dawny len niestety taki nie był. Odpychał twardością i szorstkością, przez co wiele osób nie chciało go nosić.

Len – co to takiego?

Tkaninę lnianą produkuje się z naturalnego roślinnego włókna pozyskiwanego z łodygi lnu. Obejmuje zarówno tkaniny wykonane z czystej, lnianej przędzy, jak również te z domieszką wełny, poliestru i bawełny. Niektórzy mogliby zapytać, po co te dodatki? Jak się okazuje, pełnią dość znaczącą funkcję. To dzięki nim zmniejszone są negatywne cechy lnu, takie jak: podatność na zagniecenia. Cały proces produkcji odbywa się bez szkody dla zachowania najważniejszych atutów tkaniny lnianej, jaką jest przewiewność i trwałość.

Jakie właściwości posiada len?

Tkanina lniana może poszczycić się szeregiem zalet, które jednoznacznie wpływają na jej popularność. Jedną z wielu cech jest antyalergiczność i antybakteryjność. Len słynie także ze swojej trwałości. Dzięki temu jest odporny na rozciąganie czy powstawanie przetarć. Z uwagi na wysoką absorpcję wody charakteryzuje się przewiewnością, co sprawia, że stanowi chętnie wybierany materiał na odzież letnią.

Do czego wykorzystać len?

Len to materiał, który wyróżnia się szerokim spektrum zastosowań. Niemniej jednak, największą popularnością cieszy się w branży odzieżowej. Z tkaniny lnianej powstają piękne ubrania, które najlepiej sprawdzają się w okresie letnim. Jest także chętnie wykorzystywana do wystroju wnętrz i robienia domowych dekoracji. Pewnie każdy z nas słyszał o lnianych obrusach, serwetach czy bieżnikach, które w imponujący sposób potrafią ozdobić niejeden stół. Tkanina lniana jest także powszechnie stosowana do produkcji zasłon okiennych, pościeli (len jest delikatny i przyjazny dla skóry), dekoracyjnych poduszek czy zawieszek. To jednak nie koniec jej zastosowań. Przez wiele osób wykorzystywana również do szycia ściereczek kuchennych, ekologicznych toreb na zakupy czy fartuszków domowych. Z lnu przygotowuje się również specjalne woreczki, które można wykorzystać na wiele sposobów. Mogą posłużyć do przechowywania pieczywa lub innych domowych drobiazgów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj