Życiu człowieka nieodłącznie towarzyszy stres, a także różnego rodzaju negatywne emocje. Każdy z nas radzi sobie z nimi na swój sposób, natomiast warto zdawać sobie sprawę, że ludzkie ciało kumuluje, przechowuje tego typu napięcia i bez zastosowania odpowiednich technik nie jest w stanie się ich pozbyć. Warto więc wypróbować proste techniki relaksacji.

Stres niszczy organizm po cichu

Stres wydaje się nieodłącznym elementem ludzkiego życia. Tak rzeczywiście jest, natomiast jeśli nie nauczymy sobie z nim radzić, długotrwałe napięcia stopniowo mogą przyczyniać się do pogorszenia stanu naszego zdrowia. Chodzi zarówno o zwiększoną produkcję adrenaliny i kortyzolu, lecz także o napięcia mięśniowe. Długotrwały stres i negatywne emocje kumulowane przez organizm mogą przyczynia się do:

  • bezsenności,
  • chorób serca,
  • chorób z autoagresji
  • zaburzeń psychicznych,
  • chorób nowotworowych.

Nie każdy relaks odbudowuje

To, że wydaje ci się, że się zrelaksowałeś, nie zawsze oznacza, że tak samo jest w twoim działem. Zakupy, obejrzenie filmu, wieczór spędzony z najbliższymi to skuteczne sposoby na to, by zapomnieć nerwowych sytuacjach. Wszystkie te aktywności nie podiwają jednak odpocząć twojemu ciału. Zanim pomyślisz o tym, że wybra się na kolejne zakupy albo imprezę, która ma pomóc ci się odstresować, zastanów się, czy tego naprawdę potrzebuje twoje ciało.

Sprawdzone techniki relaksacji

Stresu z ludzkiego życia nie da się zupełnie wyeliminować, natomiast można nauczyć się go poskramiać. Kluczowe jest znalezienie ujścia dla negatywnych emocji. Wymaga to aktywnego podejścia. Wszystkie skuteczne techniki relaksacji wymagają pewnego zaangażowania, czasu i silnej woli. Dodatkowym impulsem do dalszej pracy może się jednak okazać, że całkiem szybko przynoszą ona pierwsze efekty. Warto spróbować jednego z poniższych sposobów.

  • Oddychanie – nauka głębokiego i aktywnego oddechu to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów relaksacji. Warto przy okazji odwiedzić sklep z olejkami eterycznymi. W trakcie praktyki oddechu można w pomieszczeniu rozpylić jeden z olejków wspomagających relaksację, łagodzących napięcia (olejek z bergamotki, lawendowy, grapefruitowy). Oddech przede wszystkim należy wyrównać, oddychać należy przez nos, w cały proces zaangażować przeponę.
  • Kolorowanie i rysowanie – to doskonały sposób na walkę ze stresem, nie tylko dla dzieci. Powtarzalność wpisana w tę czynność ma kojące działanie, jednocześnie obniża aktywność umiejscowionego w naszym mózgu układu limbicznego.
  • Marsz, nordic walking, jogging – w zależności od twoich potrzeb, możliwości, stanu zdrowia, wybierz taką aktywność, które pozwoli ci uwolnić nadprogramową ilość hormonów stresu znajdujących się w organizmie.
  • Czytanie – już dość dawno badaczy udowodnili, że czytanie jest jedną z najskuteczniejszych technik pozwalających pozbyć się stresu. Lektura uspokajaj tętno, zmniejsza napięcie w mięśniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj