Pomimo tego, że angielskie pojęcie “dress code’u” na stałe weszło do języka biznesowego w Polsce, to nadal budzi liczne pytania i wątpliwości. Zbiór zasad określających normy stroju obowiązuje głównie osoby, które na co dzień reprezentują swoją firmę na oficjalnych spotkaniach. Biznesowy dress code ceni sobie elegancję, ale i prostotę, która objawia się w oszczędności zdobień i stonowanej palecie kolorów. Wielu mężczyzn zastanawia się nad tym, czy istnieje możliwość podkreślenia swojej indywidualności wobec tych sztywnych zasad. Jak zatem spersonalizować biznesowy strój, nie łamiąc jednocześnie służbowej etykiety?

Czym jest biznesowy dress code u mężczyzn?

W niektórych kręgach biznesowy dress code spotyka się ze słowami krytyki, bowiem kojarzony jest z jednolitą dla wszystkich stylistyką, monotonią w kwestii barw oraz dyskomfortem noszenia. Warto jednak pamiętać, że odpowiedni strój w biznesie wpływa korzystnie na wizerunek pracownika, natomiast błędy popełnione w tej kwestii mogą mieć znaczny wpływ na przyszłość jego interesów. Ponadto istnieje również kilka sposobów na skuteczne przełamanie stereotypowej nudy w garderobie biznesowej.

W przypadku mężczyzn przyjęło się, że powinni oni mieć ubrany na sobie dobrze skrojony garnitur w klasycznym kolorze np. granatowym lub szarym, jasną koszulę oraz czarne półbuty. O ile w przypadku tych elementów nie powinno się eksperymentować z kolorami, które według psychologii barw przekazują pewne informacje o charakterze i postawie rozmówcy, to nie zaszkodzi w ich obrębie postawić na tkaniny z subtelnym wzorem np. kratą czy prążkami. Może to dotyczyć zarówno samego garnituru, jak i stylowej koszuli ozdobionej eleganckim mikrowzorem.

Sposobów na przełamanie dress code’u biznesowego mężczyźni powinni szukać przede wszystkim w dodatkach, a mianowicie: krawacie, poszetce i skarpetach.

Krawat a dress code biznesowy

Jednym z kluczowych elementów w męskim ubiorze jest krawat, który powinien być związany w taki sposób, aby kończyć się na wysokości paska. Według przyjętych norm powinien on komponować się z najjaśniejszym elementem stroju, czyli koszulą, a tym samym nie odznaczać się krzykliwym odcieniem. Jaki więc krawat wybrać, aby podkreślał indywidualny charakter w pracy?

Można tego dokonać na dwa sposoby: pierwszy z nich to zakup akcesoriów wykonanych z innych materiałów niż klasyczny jedwab np. krawatu z lnu czy krawatu z grenadyny, które prezentują się niezwykle elegancko, a zarazem oryginalnie. Drugim sposobem jest wybór dodatku, który wyróżnia się ciekawym wzorem np. subtelnymi motywami florystycznymi lub printem nawiązującym do stylu “polka dot”.

Krawat a dress code biznesowy

Jaką poszetkę wybrać?

Jedna z zasad biznesowego dress code’u mówi, że w kieszeniach marynarki nie powinno przechowywać się żadnych przedmiotów np. wizytówek czy długopisów. Nie dotyczy to jednak brustaszy, której efektownym dodatkiem może być poszetka. Dodatek ten jest kolejnym elementem, który może stać się wyrazem indywidualnych upodobań oraz finezyjnym przełamaniem żelaznych zasad. Warto wobec tego wybierać akcesoria o ciekawych wzorach, ale i utrzymanych w stonowanej kolorystyce np. granatową poszetkę w nieco jaśniejsze kropki.

Jakie skarpety do garnituru?

Kolorowe skarpety w modzie męskiej cieszą się od wielu sezonów niesłabnącą popularnością. Mogą one stanowić ciekawy akcent w codziennych stylizacjach, niemniej w stroju biznesowym nie należy wybierać zbyt jaskrawych odcieni. Doskonałym wyborem zamiast zwykłych, czarnych wariantów, będą ciemne modele w małe, geometryczne wzory np. skarpety w “pepitkę” czy delikatne groszki.

Jakie skarpety do garnituru?

Nadanie osobistego charakteru biznesowemu outfitowi obroni się tylko w sytuacji, gdy będzie stosowane z umiarem. Warto więc postawić na jeden dodatek o niestandardowym kolorze czy fakturze, gdyż przesadna ilość odważnych odcieni i zdobień może przynieść efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj