Wiele osób uważa, że czapka jest niezbędnym elementem, który powinien znaleźć się w szafie każdego malucha. Powszechnie panującym przekonaniem jest również fakt, że czapka jest niezbędna dla dziecka, niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. W tym artykule rozwiewamy wszelkie mity, dotyczące noszenia czapki u maluchów. Kiedy ją zakładać, a kiedy można bez konsekwencji z niej zrezygnować? Podpowiadamy.

Starsze pokolenie uważa, że czapka jest niezbędna u malucha, niezależnie od tego, jaka temperatura panuje na zewnątrz – przecież to właśnie przez głowę ucieka najwięcej ciepła. Uszy muszą być zakryte! Nic z tych rzeczy. Jak podkreślają lekarze, skłonność do przegrzewania to przypadłość, na którą cierpi nasze społeczeństwo.

Przewianie to potoczne określenie wychłodzenia pod wpływem złych warunków atmosferycznych. Wiemy, że temperatura odczuwalna w dni wietrzne jest niższa niż temperatura, którą pokazuje termometr. Ale przewianie uszu to mit. Rodzice podejrzewają, że dziecku nawiało do ucha, a przecież stan zapalny uszu pochodzi nie z zewnątrz, tylko ze środka. To postępująca infekcja z nosa lub gardła, która rozszerza się na uszy, szczególnie u tych dzieci, które są predysponowane do tego typu powikłań.

Jak ubierać dziecko na spacer?

Punktem odniesienia powinno być ubranie rodzica. Jeśli dziecko tylko siedzi w wózku, potrzebuje jednej dodatkowej warstwy odzieży i kocyka. Szczególnie dotyczy to niemowląt, bo u nich łatwiej o zaburzenia termoregulacji. W przypadku dzieci, które dużo biegają, skaczą, powinniśmy zadbać, aby miały na sobie jedną warstwę mniej niż my – pod warunkiem jednak, że cały czas będą w ruchu. Podobnie z czapkami: rodzice też nie zakładają czapki, gdy jest ciepło.

Wiele zależy od tego, czy wcześniej dziecko było przyzwyczajane do niższych temperatur. Jeśli maluch nie ruszał się nigdzie bez wełnianej, grubej czapki istnieje duże prawdopodobieństwo, że gdy ją zdejmiemy pojawi się infekcja. Nie należy z dnia na dzień zmieniać sposobu ubierania dziecka, ponieważ może to skutkować przykrymi konsekwencjami.

Wiosenna garderoba malucha

Jednak zdecydowanie z czapką nie należy przesadzać. Czapki wiosenne dla dzieci to oczywiście nieodłączny element garderoby malucha, jednak wszystko powinno być z umiarem. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju nakrycia głowy, dzięki czemu możemy je dostosować do warunków, panujących na zewnątrz. Latem wybieraj czapki z daszkiem dla dzieci i kapelusze dla dzieci. Przydatna będzie również czapeczka do chrztu, niezależnie od tego, w jakim wieku będzie dziecko. W kościele jest zazwyczaj dość chłodno. Warto więc założyć dziecku czapeczkę, która uchroni przed chłodem.

Wybierając czapkę dla malucha warto wziąć pod uwagę głównie kwestie praktyczne. Koronki, falbanki i wszelkie zdobienia mogą okazać się złym pomysłem. Pamiętajmy, że czapka powinna być przede wszystkim wygodna dla dziecka, a tego typu elementy mogą powodować dyskomfort.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj