Trądzik grudkowy to jeden z najpopularniejszych i najbardziej uciążliwych rodzajów trądziku. Dotyka on przede wszystkim osoby młode, a jego leczenie wymaga zastosowania leków oraz odpowiedniej pielęgnacji. Jak rozpoznać i leczyć trądzik grudkowy?

Trądzik grudkowy – objawy

Trądzik grudkowy pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania i jest efektem tak zwanej „burzy hormonów”. Choroba ta może wystąpić także u dorosłych, szczególnie u kobiet. Jest ona efektem nieodpowiedniej pielęgnacji twarzy, złej diety oraz długotrwałego stresu. Istnieją dwie odmiany trądziku grudkowego:

  • trądzik grudkowo-krostkowy – obok grudek i zgrubień na twarzy pojawiają się także krosty z widocznym rdzeniem ropnym;
  • trądzik grudkowo-zaskórnikowy – obok grudek pojawiają się zaskórniki, czyli rozszerzone i zatkane pory, które przybierają kształt czarnych lub żółtych kropek. Jest to lżejsza odmiana trądziku grudkowego.

Gwałtowny wzrost hormonów powoduje nadmierne wydzielanie się sebum, które – w połączeniu z naskórkiem, brudem i kurzem – prowadzi do zatykania kanalików łojowych. Pod skórą pojawia się stan zapalny, natomiast na skórze zaobserwować można zaskórniki, guzki, grudki oraz krosty. Są to zmiany bolesne, z punktowymi obrzękami oraz zaczerwienieniami.

Trądzik grudkowy – leczenie

Leczenie trądziku grudkowego nie jest łatwe i może potrwać nawet kilka lat. Powinno być ono przeprowadzane pod okiem dermatologa.

W leczeniu trądziku grudkowego bardzo istotna jest odpowiednia pielęgnacja i stosowanie specjalistycznych dermokosmetyków. Skórę twarzy należy oczyszczać za pomocą antybakteryjnych i przeciwzapalnych żeli do mycia twarzy. Do demakijaży najlepiej używać płynów micelarnych. Ważne jest także regularne złuszczanie naskórka za pomocą peelingu. Należy jednak unikać peelingów ziarnistych. Zamiast tego dobrze zastosować peeling enzymatyczny lub maskę złuszczającą typu peel-off. W codziennej rutynie nie można pominąć toniku, który przywraca skórze naturalne pH oraz odpowiedniego kremu nawilżającego. Nawilżona oraz natłuszczona skóra nie wydziela nadmiernej ilości sebum.

Kosmetyki wybierane do pielęgnacji skóry z trądzikiem grudkowym powinny być apteczne, posiadać lekką konsystencję oraz naturalne składniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj