Stroboskop to rodzaj światła, który znajduje dość wszechstronne zastosowanie. Najpowszechniejsze jest tworzenie niezwykłych efektów świetlnych w dyskotece. Dzięki światłu generowanemu za pomocą stroboskopu, uzyskujemy wrażenie, jakby osoby bawiące się na sali zaczynały poruszać się skokowo. Zjawisko takie nazywamy efektem stroboskopowym.

Efekt stroboskopowy odkrył i opisał belgijski fizyk Joseph Plateau. On też w roku 1832 zbudował pierwszy stroboskop. Jednak do użytku scenicznego i dyskotekowego trafił on dużo później, bo dopiero w XX wieku.

Efekt stroboskopowy występuje, gdy poruszające się ciało oświetlane jest migającym światłem. Zazwyczaj miganie jest odpowiednio zsynchronizowane, tak aby wykorzystać efekt zwolnienia lub nawet zatrzymania ruchu. Koordynacja światła jest wytwarzana przez specjalne lampy zwane stroboskopowymi. Natomiast całe urządzenie do takich efektów nazywamy stroboskopem.

Stroboskop – efekty świetlne na każdą imprezę

Stroboskop to urządzenie, które jest najczęściej kojarzone z oświetleniem używanym na dyskotekach. Jednak jest ono również wykorzystywane w fotografice, rozrywce, przy imprezach scenicznych (np. koncertach), a także w przemyśle. Wrażenie bezruchu przy migającym świetle jest często stosowane w teatrze, tworzy efekt skokowego poruszania się aktora.

Lampy stroboskopowe są używane na dużych imprezach scenicznych, ponieważ mają ogromną przewagą nad klasycznym reflektorami. Oświetlenie to osiąga bowiem efekty konkretnych złudzeń optycznych, a wszystko za sprawą określonej częstotliwości migania światła. Jeśli jest ona zsynchronizowana z ruchem jakiegoś obiektu, będzie on sprawiał wrażenie nieruchomego dla obserwatora. Odpowiednia kombinacja obiektem oraz częstotliwością światła może także spowodować złudzenie spowolnienia ruchu lub jego odwrócenia.

Stroboskopy amatorskie i profesjonalne

Najtańsze i najprostsze stroboskopy, które mogą być wykorzystywane na imprezach rodzinnych i domówkach, kupimy już za kilkadziesiąt złotych. Lampa taka posiada specjalne uchwyty, dzięki czemu można ją zaczepić na ścianie lub suficie. Stroboskop w tej cenie jest wyposażony w regulację częstotliwości błysku, a jego ledowe światło może być widoczne z odległości 3 km. Za kolorowy mini stroboskop, który dodatkowo może być sterowany dźwiękiem lub automatycznie, musimy zapłacić więcej.

Profesjonalne stroboskopy, wykorzystywane na imprezach masowych i scenicznych, kosztują dużo więcej, ich ceny zaczynają się od kilkuset złotych. Lampy te charakteryzują się wysokiej jakości odbłyśnikiem i bardzo wydajnym palnikiem. Niektóre z nich kształtem przypominają kwiat – mogą łączyć trzy efekty świetlne: flower, stroboskop oraz laser. Najdroższe są stroboskopy cyfrowe i diodowe.

Stroboskopy mają szerokie wykorzystanie, chociaż najbardziej znanym jest tworzenie efektów świetlnych na imprezach i dyskotekach. Jednak często są one stosowane również w fotografice, przemyśle oraz przez drogowców przy znakach informujących o utrudnieniach na jezdni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj