Wybór złotego pierścionka nie jest sprawą banalną. Trzeba wiedzieć, z jakiej próby złota ozdobę wybrać, jakiego koloru, jakie są aktualnie trendy i wzory na topie. Złoty pierścionek często jest zaręczynowym, ale sprawdzi się też jako prezent na inne okazje. Zobacz, co trzeba wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję o zakupie konkretnego modelu.

Próba złota – jaki metal w pierścionku złotym?

Złoto to symbol jakości i wysokiej wartości. Sama próba złota to istota czystego kruszcu w produkcie – wyraża się ją w promilach. Stop o zawartości 50% metalu szlachetnego to forma próby 500. Złoty pierścionek próby 333 oznacza zawartość czystego złota na poziomie 1/3. Próba 905 to wysoka zawartość metalu szlachetnego w produkcie, ale nie jest ona popularna w jubilerstwie. Dlaczego? Im wyższa próba złota, tym większa jego zawartość w danej ozdobie. Jednak złoto 905 jest miękkie i zdecydowanie szybciej ulega odkształceniom czy zarysowaniom.

Częstym wyborem jest biżuteria o próbie 585 ze względu na dobry stosunek jakości do ceny, a także próba 333. Ta druga jest uznawana za najbardziej wytrzymały stop, odporny na m.in. odkształcenia. 585 jest jednak szlachetniejsza i stanowi doskonały kompromis między praktycznymi aspektami a wyglądem. Jest szeroko stosowana ze względu na stosunek użyteczności do designu oraz ceny w porównaniu z trwałością i długowiecznością takiej biżuterii.

Złoty pierścionek – kolorystyka

Złoto w czystej postaci jest metalem szlachetnym o głębokiej barwie żółtej i wyróżnia się połyskiem. Ten rodzaj złota jest najbardziej wartościowy. Nie jest to jednak jedyna odmiana. W połowie XIX wieku zaczęto przetapiać złoto z innymi metalami i w ten sposób powstały inne kolory złota.

Można wybrać tradycyjny złoty pierścionek w kolorze żółtym, eleganckie złoto białe lub modne rose gold, czyli złoto różowe. Każdy odcień złota ma szerokie grono miłośniczek. Można też postawić na połączenie różnych odcieni złota, jeśli taki miszmasz będzie pasował do stylizacji.

Złote pierścionki – aktualne trendy

Trendy są bardzo różne, gdyż aktualnie na topie są zarówno minimalistyczne pierścionki z kamieniem szlachetnym – idealne jako zaręczynowe. Diamenty są faktycznie wieczne. Dużą popularnością cieszą się jednak także pierścionki z kilkoma kamieniami, bardzo duże, designerskie i oryginalne. Można też postawić na mniej oczywiste kamienie – jak topaz, różowy kwarc czy tanzanit. Ciekawy jest też model w stylu „halo”, czyli pierścionek z dużym brylantem otoczony aureolą mniejszych kamieni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj